ثبت نام
Home  >  خاطرات بیماران  >  اسرار شگفت انگیز طب سوزنی
اسرار شگفت انگیز طب سوزنی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر   
دوشنبه ، 14 اسفند 1391 ، 12:01

اسرار شگفت انگیز طب سوزنی
آیا می دانید طب سوزنی قادر است در بعضی موارد بیماران مشرف به کما را به زندگی عادی برگرداند؟
در زمان تحصیل طب سوزنی ، همواره نقاطی از سوی اساتید معرفی و تحلیل می شد که ادعای افزایش سطح هوشیاری بیماران را مطرح می کرد و از همان هنگام در این اندیشه بودم که چطور ممکن است فرد بیهوش (GCS<3) بتواند با فرو کردن چند سوزن ، حیات دوباره یابد و این مطلب در ذهنم معجزه ای بیش نبود. اما زمانی که موفق شدم اولین نتیجه عملی دانش کهن بشری را در بیمارستان گلستان تجربه کنم، حیرتی دوچندان میهمان ذهن ذوق زده ام شده بود:
اقای 48 ساله که با کاهش سطح هوشیاری تاGCS=S به اورژانس مراجعه نموده بود و با اقدامات اولیه احیا ما بهبود نیافت رو به کمای کامل حرکت کرد . با توجه به نقص فنی غیر قابل پیش بینی دستگاه شوک موجود در محل ، قرار بر انتقال دستگاه دیگری از ICU به اورژانس شد که حداقل 3 دقیقه زمان می برد. در این زمان به یاد توضیحات استادان طب سوزنی در مورد آثار طلایی سه نقطه ، و افتادم و پس از زمان اندکی ماساژ نقاط مزبور ، علائم حیات در بیمار آشکار ، من بودم و شادی همراهان بیمار و نگاه عجیب پرسنل اورژانس.
پروردگار متعال اسرار زیادی را در بطن طبیعت انسان قرار داده است که هنوز حتی بخش کوچکی از آن را هم به خوبی نیافته ایم.
اما پس از این مورد چند بیمار دیگر هم تحت ماساژ اورژانس بنده قرار گرفتند : خانم 30 ساله که متعاقب استرس حاد عصبی دچار کاهش سطح هوشیاری شده بود ، آقای 25 ساله که در حین تراشیدن موهای صورت زیر گلوی خود دچار شوک وازاگال شده بود و خانم 67 ساله که با شوک پستیک ناشش از عفونت ادراری در داخل خانه مواجه شده بود و در آن زمان تصادفا بنده در آن منزل جهت بررسی وضعیت داروهای بیمار ، بر بالین وی حاضر بودم.
مطالعات بیشتر روشن ساخت ، نقاط مذکور ، تاثیرات مستقیم در سیستم های سمپاتیک و پاراسمپاتیک دارند و چون از نقاط انتهایی کانال های طب سوزنی محسوب می شوند ، تاثیرات آنی و اورژانسی دارند.
به هر حال آموزش دست کم اصول این نقاط به پزشکان دارای مطب خصوصی و یا مسول در بخش های اورژانس ، به نظر بنده می تواند فوق العاده مثمر ثمر باشد و شاید سطح درمان گری این مراکز به طور واضحی بالاتر برود.
دکتر وحید قاسمی
عضو رسمی انجمن طب سوزنی ایران

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست